Senátor Kos proti omezování účasti veřejnosti

09.09.2017

Senátor Kos, zvolený za HPP 11, se postavil proti omezování veřejnosti ve stavebních řízeních, které nepodléhají posuzování vlivů na životní prostředí. Toto omezení totiž přinese novela stavebního zákona. Senátor Kos považuje tento krok za protiústavní, a proto spolu s dalšími šestnácti senátory podepsal ústavní stížnost připravenou stranou Zelených. Na toto téma vystoupil Kos 22. 8. v Událostech, komentářích, kde diskutoval se svým kolegou ze Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

Senátor Kos zde vyzdvihl negativní dopady na všechny obyvatele ČR, kteří tímto ztrácejí jednu z možností, jak ovlivňovat svůj nejbližší životní prostor. To v případě, kdy vedení obce pracuje více pro developery než pro občany, může mít fatální dopady na kvalitu života místních obyvatel. HPP 11 o tom ví své, když svou aktivitou zabránilo výstavbě (zasáhlo do výstavby), stačí vzpomenout např. na kauzu Litochlebského náměstí, na němž měl vyrůst mrkodrap pochybného developera Tweelingen. Zachování účasti veřejnosti ve stavebním řízení tak činí jednání transparentnější a zachovává ve společnosti prvky demokracie.

Bohužel, často zmiňované zjednodušení přípravy staveb novela nepřinese, na čemž se v Událostech, komentářích oba senátoři shodli. Je proto s podivem, proč koalice ČSSD/ANO/KDU-ČSL spolu s KSČM tento zákon schválila. Velké díky ve snaze navrácení účasti veřejnosti patří mimo jiné i senátorkám Jitce Seitlové (KDU-ČSL) a Renatě Chmelové (VLASTA), které stížnost také podepsaly.


• Příprava staveb bude jednodušší. Vykázání spolků z řízení ale posoudí Ústavní soud
https://www.ceskatelevize.cz/.../2217997-priprava-staveb-bude-...

• Ústavní stížnost míří na část stavebního zákona, která omezuje spolky
https://zpravy.idnes.cz/ustavni-stiznost-staveb.../domaci.aspx...

(Pozn. Ing. Kos kandidoval v okrsku Praha 11, Praha 15, Praha 22, Praha-Benice, Praha-Dolní Měcholupy, Praha-Kolovraty, Praha-Královice, Praha-Křeslice a Praha-Nedvězí)

Martin Farmačka, HPP 11

Související:

• VIDEO: Nedej se - Vymazáni paragrafy (Neděle 18. 6. na ČT2) > https://www.ceskatelevize.cz/.../217562248410021-vymazani-par.../

• 27.6.2017 > Poslanecká sněmovna dnes odmítla pozměňovací návrhy Senátu k novele stavebního zákona a schválila svou verzi se 131 "vylepšeními" včetně omezení práv veřejnosti na účast v procesu povolování staveb.Poslanecká sněmovna dnes odmítla pozměňovací návrhy Senátu k novele stavebního zákona a schválila svou verzi se 131 "vylepšeními" včetně omezení práv veřejnosti na účast v procesu povolování staveb. Stoprocentně pro ní hlasovali poslanci za ANO a ODS,v těsném závěsu za nimi KSČ a ČSSD. Hlasování > https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=66599&l=cz

• Proč stavební zákon oklešťuje naše práva? > https://renatachmelova.cz/.../proc-stavebni-zakon-oklestuje-n.../

• Senát vrátil stavební zákon poslancům, spolky ochránců ale nepodpořil

https://www.ceskatelevize.cz/.../2144769-senat-vratil-stavebni...